Zadnja oznanila 5. postna nedelja 2024

O župniji

Na obrobju ljubljanskega barja, tam kjer prvo jutranje sonce posije iza Golovca, leži Rudnik. Pred davnimi leti prva vas, ko si prišel iz Dolenjske v Ljubljano. Rudnik je že dolgo prepoznaven, zaradi baročne cerkvice sv.Simona in JudaTadeja, ki kraljuje na gričku nad krajem, Vidna je že od daleč, vsem ki se pripeljejo po južni obvoznici. Tudi tiste pozdravi, ki pridejo iz mesta, oziroma gredo v mesto iz dolenjskega konca, po stari dolenjski cesti. Veduta, cerkvica z župniščem, je zaščitni znak Rudnika. Iz grička je zelo lep razgled, na ljubljansko barje in hribovja okoli. Na jugu Krim in Mokrec, na zahodu Zaplana in Ključ. V cerkvi vas pozdravi Mati božja z detetom v glavnem oltarju. Kip je eden najlepših v Sloveniji. Levo in desno od oltarja, sta mogočna kipa svetnikov, katerima je cerkev tudi posvečena. Nad glavnim oltarjem sta upodobljeni še dve svetnici sv.Katarina in sv.Barbara, zavetnica rudarjev, iz česar je moč povezati tudi ime kraja.

Preberite si tudi: